Olimex AVR-T32U4 Breadboard-friendly ATMEGA32U4 Microcontroller
Features
  • ATMEGA32U4 microcontroller
  • All-in-one USB communication, no need for an external FTDI chip
  • Breadboard-friendly format
  • Input power supply is taken from mini-USB
  • Feeds power to the breadboard bus lanes
  • Works on 3.3V
  • The LEDs and the buttons are on the edge of the board for easy access
  • UEXT connector
  • Industrial grade -45+85C
Resources
Documents
  • User's manual
  • OLIMEX board support package Arduino IDE installation
  • European Declaration of Conformity
Hardware
  • Schematic
Software
  • Blink, keyboard and mouse examples using Arduino IDE 1.0
  • Simple double LED blink for Arduino IDE 1.0.1
  • Button definition and example for Arduino IDE 1.0.3
Package Contents
  • 1x AVR-T32U4 Microcontroller
USB cable not included
Description
Features
  • ATMEGA32U4 microcontroller
  • Breadboard-friendly format
  • Works on 3.3V
  • UEXT connector
  • Industrial grade -45+85C
Resources
Documents
  • User's manual
Hardware
  • Schematic
Software
Package Contents
  • 1x AVR-T32U4 Microcontroller
USB cable not included
You may also like
-70%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Raspberry Pi 3 HDMI to VGA Converter
-70%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Super Compact 2.4GHz Wireless Keyboard & Mouse
NEW
Frame for Raspberry Pi Touch Display
NEW
Explorer pHAT
Maxbotix Ultrasonic Rangefinder - HR-USB-EZ1 (MB1413)
-70%NEW
Small 1.2" 8x8 Ultra Bright White LED Matrix (KWM-30881CWB)
Espruino 1.4 - Open Source Javascript Microcontroller
IDC Breakout Helper - 2x16 (32 pin)
-70%NEW
Voltaic 6V 9W Solar Panel
Maxbotix Ultrasonic Rangefinder - HRLV-EZ0 (HRLV-EZ0)
EL Wire - Red
-70%NEW