XBee Module - Series 1 - 1mW with Wire Antenna - XB24-AWI-001
The XBee Series 1 (802.15.4, 1mW, Wire Antenna) provides simple point-to-point or multipoint wireless communication, auto-syncing two modules for serial data transfer. It offers configurable settings, improved range with the wire antenna, and requires an adapter for 2mm pin spacing.
This is our most popular XBee wireless module: the series 1 802.15.4 protocol 1mW with a wire antenna. It's good for point-to-point, multipoint, and convertible to a mesh network point. We suggest this module for those starting out, as it is the easiest to get going: if there are two XBees in the same area, they will automatically 'sync' and pass serial data back and forth without any additional work or configuration
The pins on an XBee are 2mm spacing, not 0.1", so they will not fit into a breadboard. For that reason, they work best in our XBee adapter module kit (which has a 250mA 3.3V regulator) or with the USB XBee adapter.
Specifications
  • Dimensions: 27mm x 24mm x 9mm
  • 4g
Resources
Description
Specifications
  • 4g
Resources
XBee Module - Series 1 - 1mW with Wire Antenna - XB24-AWI-001 | The Pi Hut