LG LP097QX1 - iPad 3/4 Retina Display [discontinued]
These are the same glorious 2048x1536 retina-blasting, ultra-high pixel density, IPS displays you may have seen in iPad 3 or 4's. This product comes with only the brand new 9.7" diagonal TFT display module, no driver thunderbolt connector! We also sell a Qualia driver and a full kit with our Adafruit Qualia 9.7" DisplayPort Monitor Kit. This part is for advanced users, we suggest our monitor kit for most people.
This display will only work with our Qualia driver, it is a special type of display!
Technical Details
  • 206mm x 165mm / 8.1" x 6.5"
  • Weight: 130g
-70%
Product image 1
Product image 2
Description
Technical Details
  • 206mm x 165mm / 8.1" x 6.5"