Grove - Doppler Radar (BGT24LTR11) (24GHz Transceiver)
The Doppler Radar is a compact and low-power all-in-one sensor (Distance, Motion, Velocity and Angle Detection) based on the BGT24LTR11 Silicon Germanium MMIC, a 24GHz radar transceiver, and driven by the XMC1302 MCU with an Arm® Cortex®-M0 core. It is compatible with Arduino (With a Grove - Base Shield) and Raspberry Pi (Only with the Grove-Base HAT)
Features
  • The first radar-based sensor in the Grove Family
  • Compact size for easy deployment
  • Light-weight design, suitable for UAV applications
  • Low power consumption for prolonged usage
  • 24GHz Transceiver MMIC for high-precision measurements
  • Fast response using electromagnetic waves
  • ESD protection to avoid system failures caused by ESD strikes
  • High penetration which allows it to be deployed behind an object
  • Maintains operation through harsh weather conditions (temperature, light, dust, rain)
  • Product Number: Seeed 109020021
Specifications
MMIC BGT24LTR11
MCU XMC1302 Arm® Cortex®-M0
Transmission Frequency Min: 24GHz
Typical 21.125GHz
Max 24.25GHz
Output Power (EIRP) 7dBm @ 25°C
Update Time 300ms
Communication Interface UART (115200)
Detection Distance 10m @ 0dBsm
Standard Detection Field 65° / horizontal (-6dB); 22° / vertical (-6dB)
Supply Voltage 3.3-5V
Weight 5g
Resources
  • Product Wiki
  • Demo Code Library
Pinout
Package Contents
  • 1 x Grove - Doppler Radar
  • 1 x Grove Cable
-70%
Description
Features
Specifications
MMIC BGT24LTR11
MCU XMC1302 Arm® Cortex®-M0
Typical 21.125GHz
Max 24.25GHz
Update Time 300ms
Detection Distance 10m @ 0dBsm
Supply Voltage 3.3-5V
Weight 5g
Resources
  • Product Wiki
  • Demo Code Library
Pinout
Package Contents
  • 1 x Grove - Doppler Radar
  • 1 x Grove Cable
Grove - Doppler Radar (BGT24LTR11) (24GHz Transceiver) | The Pi Hut