Espressif ESP32 WROVER KIT (V4) [Discontinued]
Key features
  • ESP32 is engineered to be fast, smart and versatile. The ESP-WROVER-KIT complements these characteristics by offering on-board high speed Micro SD card interface, VGA camera interface, as well as 3.2” SPI LCD panel and I/O expansion capabilities.
Check out this Getting Started Guide and you'll be on your way with the ESP-WROVER-KIT!
Technical Details
  • Resources for the ESP-WROVER-KIT, including SDKs & demos, documentation, tools, and more!
  • Huuuuge amount of information on https://www.esp32.com/ community forum!
  • Don't forget to visit esp32.com for the latest and greatest in ESP32 news, software and gossip!
If you're having difficulty uploading to the ESP32 Dev Kit using windows, try adding a ~0.2uF capacitor between the RST and GND pins. More information here!
Revision history:
  • As of December 2, 2019 we are now selling the V4 of the board with the following changes:
    • JP8, JP11, and JP13 have been combined into a single JP2.
    • USB connector has been changed to DIP type and moved to the lower right corner of the board.
    • R61 has been changed to a Zero-ohm resistor.
Product Dimensions: 85.0mm x 80.0mm x 20.0mm / 3.3" x 3.1" x 0.8"
Product Weight: 52.0g / 1.8oz
  • Schematic
  • Datasheet
-70%
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Description
Key features
Technical Details
Revision history: