Adafruit STEMMA Reflective Photo Interrupt Sensor - TCRT1000
Note: the connector is not STEMMA QT!
Power it with 3 to 5V DC and read the signal off the output pin to quickly detect reflective surfaces. A green LED tells you that the board is powered, and a red LED will light up to let you know when the phototransistor is activated. (Both LEDs can be disabled)
Onboard we have a TCRT1000 right-angle sensor module. A potentiometer allows adjustment of how bright the IR emitter is, turn it all the way down for about 1mA, and turn it all the way up for about 100mA. Then the receiving phototransistor is biased with a 10K pullup. When no IR light is detected, the output signal pin is high. When IR is bounced back, the voltage will drop down towards 0V.
This board has a simple plug-and-play JST PH (2mm pitch) input connector for solderless use. For use with a CircuitPlayground or micro:bit, this JST to alligator-clip cable works best. Red is power, the ground is black and the signal is white. For use with a breadboard, try this JST to male/plug-header. (We also have a socket-header cable if you want).
Specifications
  • Dimensions: 25.5mm x 17.5mm x 8.0mm
  • Weight: 2.2g
Resources
  • Primary Guide
-70%
Product image 4
Product image 5
Description
Specifications